Archives for JAKSI

Artikel : ANDAI INI RAMADAN TERAKHIRKU

 

Waktu pantas berlalu, hari silih berganti, usia memakan diri.

Namun aku masih seperti dahulu, masih bersama diriku yang dahulu,  hidup bertemankan dosa, hidup untuk memuaskan nafsu.

 

Aku masih setia, setia dengan janji untuk bertaubat, setia dengan azam untuk berubah, setia dengan angan-angan untuk menjadi diriku yang baru. Tanpa aku sedari, setia aku telah dimakan waktu. Setia aku terus hanyut dimakan usiaku.

 

Wahai Tuhan,

Andai aku tahu ini Ramadan terakhirku, tentu aku akan putuskan setia aku.

 

Andai aku tahu ini Ramadan terakhirku, tentu aku hanya tidur bertilamkan sejadah. Memohon taubat menangisi segala dosa sepanjang hidup.

 

Andai aku tahu ini Ramadan terakhirku, tentu mulut aku hanya akan menyebut istighfar, kerana takut mengenangkan dosa yang banyak tidak terkira.

 

Andai aku tahu ini ramadan terakhirku, tentu solatku akanku kerjakan dengan penuh khusyuk, akanku jaga waktu solatku, akanku berlumba-lumba untuk solat berjemaah agar pahalaku mampu menjamin aku di akhirat kelak.

 

Andai aku tahu ini Ramadan terakhirku, tentu aku akan hiasi setiap masaku dengan membaca al-Quran, akanku fahami setiap isi kandungannya, akanku amalkan setiap isi di dalam al-Quran.

 

Andai aku tahu ini Ramadan terakhirku, aku pasti akan mendermakan semua hartaku kepada orang miskin. Kerana aku tahu pahala menderma itu sangatlah besar.

 

Andai aku tahu ini Ramadan terakhirku, pasti aku berlari mencium ibu bapaku, memohon ampun daripada mereka. Kerana Aku tahu, reda Allah itu terletak pada reda ibu bapa.

 

Duhai Ilahi,

Andai ini benar-benar Ramadan terakhirku, izinkanlah aku menjadi manusia yang baru dengan rahmat-MU. Izinkanlah aku menjadi manusia yang bersih dari dosa. Izinkanlah aku melanggar setiaku untuk terus bersujud kepada-Mu.

 

Duhai Ilahi,

Andai ini Ramadan terakhirku, Kau jadikanlah ramadanku ini yang akan membawa aku ke syurga,Ramadan yang akan menghapuskan segala dosa-dosa yang akan menghalangku dari neraka-Mu.

 

Duhai Ilahi,

Azab neraka itu sangat berat. Tidak tertanggung oleh aku. Namun aku sedar, amalan aku masih tidak cukup untuk menjadikan aku ahli syurga.

 

Duhai Ilahi,

Andai ini Ramadan terakhirku, dengan rahmat-Mu, berkatilah puasa aku, berkatilah solat aku, berkatilah amal ibadat aku. Matikanlah aku dengan kasih sayang-Mu. Rahmatilah aku dengan syurga-Mu.

 

 

“Hai jiwa yang tenang tenteram ! Kembalilah kepada Tuhan-Mu dengan redha dan diredhai! Masuklah ke dalam golongan hamba-hamba-Ku. Dan masuklah ke dalam syurga-Ku…”

(Al-Fajr: 27-30)

 

 

 

WhatsApp Image 2018-06-01 at 07.08.36

 

 

Jadual Musyrif Bertugas Harian dan Musyrif Angkat Raudhah 2016/2017

Dari Abu Hurairah ra, Nabi SAW, bersabda: “Barang siapa yang melepaskan satu kesusahan seorang mukmin, pasti Allah akan melepaskan darinya satu kesusahan pada hari kiamat. Barang siapa yang menjadikan mudah urusan orang lain, pasti Allah akan memudahkannya di dunia dan di akhirat. Barang siapa yang menutupi aib seorang muslim, pasti Allah akan menutupi aibnya di dunia dan di akhirat. Allah senantiasa menolong hamba Nya selama hamba Nya itu suka menolong saudaranya”.

(Hadis riwayat Muslim, lihat juga Kumpulan Hadis Arba’in An-Nawawi hadis ke-36).

Panduan Musyrif Umum.

  • Mahasiswi digalakkan menggunakan musyrif sekiranya ingin berjalan pada waktu malam ataupun ke tempat yang jauh.
  • Musyrif hendaklah menjalankan tugas dengan rasa tanggungjawab dan seikhlas hati.
  • Musyrif yang ditetapkan adalah berdasarkan kawasan kediaman masing-masing bagi memudahkan urusan kedua-dua belah pihak.
  • Mana-mana mahasiswi yang ingin menggunakan perkhidmatan musyrif disarankan menghubungi musyrif yang menetap berdekatan dengan lokasi semasa.
  • Bilangan mahasiswi yang optimum untuk mendapatkan perkhidmatan musyrif ialah sebanyak dua hingga tujuh orang untuk seorang musyrif.
  • Mahasiswi dinasihatkan menghubungi musyrif yang bertugas dengan menjaga batas komunikasi antara mahasiswa dan mahasiswi tanpa meninggalkan adab yang sopan.
  • Mahasiswi hendaklah membuat temujanji seawal mungkin dengan musyrif yang bertugas dengan menyertakan maklumat perjalanan selengkapnya untuk memudahkan urusan.
  • Mahasiswi tidak digalakkan berada di luar rumah selepas jam 12.00 pagi kerana perkhidmatan musyrif berjadual ini akan berakhir pada jam tersebut setiap hari. (melainkan darurat syariah)
  • Persetujuan pihak musyrif adalah bergantung kepada budi bicara masing-masing.
  • Mahasiswi yang menggunakan perkhidmatan musyrif disarankan menanggung sebarang kos perjalanan (tambang).
  • Musyrif dan mahasiswi perlulah sentiasa menjaga ikhtilat agar tidak mencemarkan nama baik Islam. Kalian juga mestilah memastikan muamalat yang berlaku berlandaskan syarak.
  • Musyrif hendaklah memastikan keselamatan mahasiswi berada dalam keadaan yang terjamin dengan tidak melalui tempat-tempat yang berisiko tinggi dan gelap.
  • Unit Musyrif JAKSI tidak akan bertanggungjawab keatas masalah yang berlaku kepada mahasisiwi yang tidak menggunakan khidmat musyrif yang telah disediakan oleh JAKSI PERUBATAN.
  • Sebarang aduan, kritikan dan cadangan yang bernas boleh diajukan kepada Pengarah dan Timbalan Pengarah JAKSI Universiti Kaherah.

Terima kasih dan selamat menjalankan amanah kepada semua musyrif yang tersenarai.

JADUAL MUSYRIF BERTUGAS HARIAN 2017/2018

MOUNIRA

HARI Nama NOMBOR TELEFON
AHAD 1.       Muhammad Hasif Bin Kamaruddin 01275493342
2.       Mohammad Aqeel Shameem B Mohd Anuar 01114857902
3.       Ahmad Iqmal Hisyam Bin Mohamad Sabri 01286911259
4.       Muhamad Faisal Arief Bin Mohd Suhaimi 01128412269
ISNIN 1.       Mohamad Asyrul Naemi Bin Mohd Suri 01113849979
2.       Ahmad Azlan Bin Mohamad Amin 01110065340
3.       Muhammad Zarif Bin Mat Yusof 01026514716
SELASA 1.       Ahmad Annasaie Bin Abdul Ghaffar 01112666432
2.       Ahmad Syahid Bin Abu Sapian 01142567371
3.       Muhammad Syukri Bin Abd Rauf 01140302913
RABU 1.       Muhammad Khalis Bin Abu Hussin 01144420487
2.       Muhammad Fikri Bin Ismail 01277556322
3.       Muhammad Zofir Wajdi Bin Arip 01118869679
KHAMIS 1.       Megat Hariz Bin Megat Mohamad Anuar 01061610041
2.       Muhammad Arif Imran Bin Zainal Rashid 01094614098
3.       Muhammad Basheer Bin Yahya 01146077241
JUMAAT 1.       Muhammad Ridzuan Bin Abu Bakar 01140646149
2.       Mohammad Aqil Bin Azman 01142293277
3.       Muhammad Rafiudin Bin Habib 01002156166
SABTU 1.       Muhammad Hazimin Bin Ishak 01149685334
2.       Nor Hizami Bin Norddin 01143930874
3.       Ahmad Zahari Bin Abdul Raub 01111978708

 

HARI NAMA NOMBOR TELEFON
AHAD 1.       Muhammad Izzat Bin Ibrahim 01094559566
2.       Nik Muhammad Nabil Bin Nik Azlan 01210310359
ISNIN 1.       Syed Ismail Faruqi Bin Syed Norzaim 01002540672
2.       Wan Nusairi Bin Wan Mohd Nasruddin 01157764776
SELASA 1.       Muhammad Hakimi Bin Mohd Budi 01128833598
2.       Ahmad Adib Bin Zainuddin 01158499759
RABU 1.       Izham Bin Rossli 01159687638
2.       Mohd Zulkhairi Bin Sahlani 01159048334
KHAMIS 1.       Husaini Bin Abdul Malik 01063449927
2.       Muhammad Habibullah Bin Isa 01125811006
JUMAAT 1.       Muhammad Faris Bin Ahmad Fath 01128833634
2.       Nuruddin Azri Bin Zulkifli 01157764775
SABTU 1.       Muhammad Aiman Bin Adnain 01128833126
2.       Muhammad Fazlans Bin Sutrisno Tajung 01153225017

SAYEDA ZAINAB

ABOU RISH

HARI Nama NOMBOR TELEFON
AHAD 1.       Muhammad Heiqal Bin Kamaluddin 01270026269
ISNIN 1.       Muhammar Azmi Bin Omar 01015002987
SELASA 1.       Muhammad   Izzat Hafizi Bin Zaaba 01145835019
RABU 1.       Muhammad Faiq Bin Saroni 0101-66440890
KHAMIS 1.       Muhammad Noor Hafiz Bin Mohamad Zamri 0114-4413938
JUMAAT 1.       Muhd Syahril Bin Aripuddin 01002874637
SABTU 1.       Muhammad Syauqi Bin Rasman 01119591372

 

 


 

MUSYRIF ANGKAT RAUDHAH SESI 2016/2017

MOUNIRA

BIL. NAMA KETUA RUMAH TEMPAT/LANDMARK                 MUSYRIF
1.
  • Nur Farzana Sahira Ariffuddin (3)
  • Siti Nur Sabiha Ahmad Fadzil (2)
  • Nur Fauziahanim Pauzi (3)
  • Nur Shahira Shamsuddin (3)
Lorong Kedai Kek Ahmad Syahid Bin Abu Sapian (0114-2567371)
Muhammad Khalis Bin Abu Hussin (0114-4420487)
Ahmad Annasaaie Bin Abdul Ghaffar (0111-2666432)
2.
  • Mardhiah Hanafi (4)
  • Izzati Hamizah (2)
  • Nur Syazwani Razak (4)

 

Kedai Pizza Nur Islam Muhamad Hazimin Bin Ishak (0114-9685334)
Muhammad Syukri Bin Abd Rauf (0114-0302913)
Muhammad Zarif Bin Mat Yusoff (0102-6514716)
3.
  • Nurul Asyiqin Ibrahim (4)
  • Najihah Janudin (5)
  • Aimi Asrina Noh (1)
  • Nur Aqeela Mohd Tahir (1)

 

Depan Kedai Sabun Muhammad Hasif Bin Kamarudin (0127-5493342)
Muhammad Basheer Bin Yahya (0102-5243532)
4.
  • Nur Amalina Mustaffa (4)
Masjid Bustan Muhamad Faisal Arief Bin Mohd Suhaimi (0112-8412269)
Muhammad Ikraam Bin Abdul Latif (0115-5991298)
5.
  • Nurul Sahiirah Ahmad Rofi (4)
  • Nur Adilah Soddri (1)
  • Noha Nabila Mohamad Akhir (3)
  • Nor Afifah Jilani (4)
  • Engku Fatim Azzahra’ Syed Norzaim (2)
Masjid Ibrahim Muhammad Arif Imran Bin Zainal Rashid (0109-4614098)
Mohamad Asyrul Naemi Bin Mohd Suri (0111-3849979)
Ahmad Zahari Bin Abdul Raub (0111-1978708)
6.
  • Atirah Ibrahim (3)
  • Nur Amiza Zulaikha Zawawi (3)
Syari’ HelwanKedai Basha Muhammad Zofir Wajdi Bin Arip (0111-8869679)
Nor Hizami Bin Norddin (0114-3930874)

SAYEDA ZAINAB

BIL. NAMA KETUA RUMAH TEMPAT/LANDMARK

MUSYRIF

1.
  • Siti Aminah Harun (4)

 

Depan Masjid Habibi Muhammad Izzat Hafizi Bin Zaaba (0114-5835019)
Ahmad Adib Bin Zainuddin (0115-8499759)
2.
  • Liyana Syahirah Razali (4)
Imarah Hagga Mimi Muhammad Faris Bin Ahmad Fath (0112-8833634)
Muhammad Izzat Bin Ibrahim (01094559566)
3.
  • Raihan Ramzi (5)
  • Nurul Syahirah Aziz (4)

 

Dekat Imarah Tahir Muhammad Habibullah Bin Isa (01125811006)
Rais Farhan Bin Rashid (012731577845)
Mohd Zulkhairi Bin Sahlani (01159048334)

Semoga Allah memberkati kerjasama semua.Wahai mahasiswi tercinta,
Rasulullah pernah bersabda: “Kalaulah manusia tahu tentang keburukan berjalan seorang diri, nescaya aku tidak akan dapat mengetahui adanya orang yang sanggup berjalan seorang diri pada waktu malam.(Hadis riwayat Bukhari)

‘Haq Tertegak, Biah Terpelihara’

Logo JAKSI (Biru)

Jawatankuasa Keselamatan dan Sosial Islam (JAKSI),
PERUBATAN Cawangan Kaherah 2016/2017.

JADUAL MUSYRIF BERTUGAS HARIAN 2016/2017

Dari Abu Hurairah ra, Nabi SAW, bersabda: “Barang siapa yang melepaskan satu kesusahan seorang mukmin, pasti Allah akan melepaskan darinya satu kesusahan pada hari kiamat. Barang siapa yang memudahkan urusan orang lain, pasti Allah akan memudahkan urusannya di dunia dan di akhirat. Barang siapa yang menutupi aib seorang muslim, pasti Allah akan menutupi aibnya di dunia dan di akhirat. Allah sentiasa menolong hambanya selagi hambanya itu suka menolong saudaranya”.

(Hadis riwayat Muslim, lihat juga kumpulan Hadis 40 an-Nawawi, hadis ke-36).

PANDUAN MUSYRIF UMUM

  • Akhawat digalakkan untuk menggunakan musyrif sekiranya ingin keluar pada waktu malam ataupun mahu ke tempat yang agak jauh.
  • Diharapkan supaya mereka yang ditaklifkan sebagai musyrif dapat menjalankan tugas dengan rasa penuh tanggungjawab dan ikhlas hanya kerana Allah.
  • Musyrif yang ditetapkan untuk bertugas adalah mengikut kawasan kediaman masing-masing bagi memudahkan urusan kedua-dua belah pihak.
  • Akhawat yang ingin menggunakan perkhidmatan musyrif disarankan untuk menghubungi musyrif yang menetap berdekatan dengan ‘lokasi semasa’.
  • Harus diingatkan bahawa bilangan minimum untuk mendapatkan perkhidmatan musyrif ialah sebanyak 2 orang akhawat dan bilangan maksimum akhawat adalah 7 orang untuk seorang musyrif.
  • Akhawat dinasihatkan untuk menghubungi musyrif yang bertugas dengan adab yang sopan serta menjaga tatasusila komunikasi antara ikhwah dan akhawat.
  • Akhawat diharapkan dapat membuat temujanji seawal mungkin dengan musyrif yang bertugas serta memberi maklumat perjalanan lengkap bagi memudahkan urusan kedua-dua pihak.
  •  Akhawat tidak digalakkan untuk berada di luar rumah selepas jam 12.00 tengah malam kerana perkhidmatan musyrif berjadual ini akan berakhir pada jam 12.00 tengah malam pada setiap hari (melainkan terpaksa ataupun keadaan darurat syariah).
  • Persetujuan pihak musyrif adalah bergantung kepada budi bicara masing-masing.
  • Akhawat yang menggunakan perkhidmatan musyrif disarankan untuk menanggung sebarang kos perjalanan (tambang) yang perlu dibelanjakan oleh musyrif.
  • Musyrif dan akhawat perlulah sentiasa memelihara adab masing-masing dan menjaga ikhtilat agar tidak mencemarkan nama baik PERUBATAN serta mengamalkan muamalat yang berlandaskan syarak.
  • Musyrif sebaiknya elakkan dari melalui tempat-tempat yang gelap dan berisiko tinggi semasa bertugas serta memastikan akhawat berada dalam keadaan selamat.
  • Unit Musyrif JAKSI tidak akan bertanggungjawab ke atas sebarang masalah yang berlaku kepada akhawat yang tidak menggunakan khidmat musyrif yang telah disediakan oleh JAKSI PERUBATAN.
  • Sebarang aduan, kritikan dan cadangan yang bernas boleh diajukan kepada Pengarah dan Timbalan Pengarah JAKSI Universiti Kaherah.

Terima kasih dan selamat menjalankan tugas diucapkan kepada musyrif yang tersenarai untuk menjalankan amanah yang telah diberikan Allah ini.

 

MOUNIRA

HARI NAMA NOMBOR TELEFON
AHAD MOHD SHAFIQ BIN MOHD SHAMSUDDIN 01113848818
MUHAMMAD HASIF BIN KAMARUDDIN 01275493342
AHMAD IQMAL HISYAM BIN MOHAMAD SABRI 01286911259
ISNIN CHE MOHD SYAFIQ BIN CHE ZAKARIA 01144977946
MOHAMAD ASYRUL NAEMI BIN MOHD SURI 01113849979
MUHAMAD HANAFI BIN SALEHUDDIN 01065025692
SELASA AHMAD ANNASAIE BIN ABDUL GHAFFAR 01112666432
AQEEL SHAMEEM BIN KHAIRUL ANUAR 01114857902
AHMAD SYAHID BIN ABU SAPIAN 01142567371
RABU AHMAD AFIQ FADHLI BIN RAMLI 01119267378
MEGAT HARIZ BIN MEGAT MOHAMAD ANUAR 01114872521
AHMAD AZLAN BIN MOHAMAD AMIN 01151350955
KHAMIS MUHAMMAD KHALIS BIN ABU HUSSIN 01144420487
MUHAMMAD ARIF IMRAN BIN ZAINAL RASHID 01140239186
MUHAMMAD ZARIF BIN MAT YUSOF 01126731760
JUMAAT MUHAMMAD RIDZUAN BIN ABU BAKAR 01140646149
MOHAMMAD AQIL BIN AZMAN 01142293277
MUHAMMAD SYUKRI BIN ABDUL RAUF 01140302913
SABTU MUHAMMAD HAZIMIN BIN ISHAK 01149685334
NOR HIZAMI BIN NORDDIN 01144398286
AHMAD ZAHARI BIN ABDUL RAUB 01111978708


SAYEDA ZEINAB

HARI NAMA NOMBOR TELEFON
AHAD MUHAMMAD AMIRUL IZAN BIN AZIZ  01125524335
MUHAMMAD AISAR AYADI BIN KAMALUDDIN  01119621191
MUHAMMAD IZZAT BIN IBRAHIM  01094559566
ISNIN SYED ISMAIL FARUQI BIN SYED NORZAIM  01002540672
SHAHRUL ARIF BIN SHAHRUL AZHAR  01159035412
MOHAMAD HIFZHAN ARIMI BIN MOHAMAD HIDZIR  01116030311
SELASA  MUHAMMAD MUNAWWIR BIN AZMAN  01111041691
AHMAD ADIB BIN ZAINUDDIN  01158499759
MUHAMMAD HAKIMI BIN MOHD BUDI  01128833598
RABU  IZHAM BIN ROSSLI  01159687638
MOHD ZULKHAIRI BIN SAHLANI  01159048334
 MUHAMMAD FARIS BIN AHMAD FATH  01128833634
KHAMIS HUSAINI BIN ABDUL MALIK  01063449927
 MUHAMMAD HABIBULLAH BIN ISA  01156901887
AHMAD LUQMAN BIN IBRAHIM   01129636963
JUMAAT WAN MUHD HASANUDDIN BIN CHE YUSOF  01143931317
ABDULLAH FAHMI BIN ROHIME  01116051400
WAN NUSAIRI BIN WAN MOHD NASRUDDIN  01157764776
SABTU NIK MUHAMMAD NABIL BIN NIK AZLAN  01210310359
WAN AHMAD FAWWAZ BIN WAN FUAD  01142440219
MUHAMMAD AIMAN BIN ADNAIN  01128833126

 

ABOU RISH

HARI NAMA NOMBOR TELEFON
AHAD AHMAD SYAFIQ BIN HASAN 01115987616
MUHAMMAD HEIQAL BIN KAMALUDDIN 01270026269
AMIR HAMZAH BIN ZULKEFLI 01119276581
ISNIN MUHAMMAR AZMI BIN OMAR 01015002987
MUHAMMAD FAIQ BIN SARONI 010166440890
AHMAD LUQMAN BIN IBRAHIM 01129636963
SELASA MUHAMMAD   IZZAT HAFIZI BIN ZAABA 01145835019
HILMI AFFANDI BIN AIDI ROSLAN 01115370878
MUHAMMAD ANAS BIN MUHAMMED AYYUB 01141013886
RABU KHAIRUL ADLI BIN IDRIS 01119658743
MOHD AZRI BIN ABDUL RAHMAN 01141022385
ZAINOL IZZUDDIN BIN ZULKIFLI 01140424117
KHAMIS MUHAMMAD NOOR HAFIZ BIN MOHAMAD ZAMRI 01144413938
HELMI IZWAN BIN ABDUL KADIR 01115616978
MUHAMMAD FARIS BIN MOHD RUSLI 01141014285
JUMAAT MOHAMMAD BADRI BIN AHADIN 01119268360
MUHAMMAD MURSHID BIN ABDUL HALIM 01116039121
ADHAM BIN JUNUS 01220444610
SABTU ABDUL MUIZ HASSANI BIN MAT YAACOB 01141016329
MUNDZIR BIN ZAINUDDIN 01220444524
MUHAMMAD SYAUQI BIN RASMAN 01119591372

 

Wahai akhawat tercinta,

Rasulullah pernah bersabda: “Kalaulah manusia tahu tentang keburukan berjalan seorang diri, nescaya aku tidak akan mengetahui adanya orang yang sanggup berjalan seorang diri pada waktu malam”
(HR Bukhari)
Kita usaha, ALLAH pelihara
Kerana dirimu begitu berharga
Selamat menggunakan perkhidmatan musyrif dengan sebaiknya
Semoga Allah memberkati kita semua.

Sekian, terima kasih.

والسلام عليكم ورحمة الله وبركاته

“Kita Keluarga PCK”

“Ilmuwan Berbakti, Teguh Sehati”
“at-Taqwa, as-Syifa’, ar-Rahmah”

Logo JAKSI (Biru)

‘Haq Tertegak, Biah Terpelihara’

Jawatankuasa Keselamatan dan Sosial Islam (JAKSI),
PERUBATAN Cawangan Kaherah 2016/2017.

KENYATAAN RASMI : PENJAWATAN SEMULA BADAN-BADAN KHAS

Logo Perubatan

سم الله الرحمن الرحيم

السلام عليكم ورحمة الله وبركاته

  1. Segala puji hanyalah milik pencipta yang satu, Allah SWT atas nikmat Islam dan iman. Selawat dan salam ke atas kekasih Allah yang agung, Nabi Muhammad SAW.
  2. Musim berganti musim, malam berganti siang, air laut ada pasang surutnya dan begitulah sunnatullah alam. Bak kata pepatah, yang patah tumbuh,yang hilang berganti. Selaras dengan peralihan pucuk pimpinan PERUBATAN Cawangan Kaherah 2016/2017, beberapa badan khas telah melakukan pelantikan semula ahli jawatankuasa.
  3. Berikut merupakan penjawatan semula badan-badan khas PERUBATAN Cawangan Kaherah 2016/ 2017:

 

 

PENASIHAT PERUBATAN CAWANGAN KAHERAH 2016/ 2017

KETUA PENASIHAT

MUHAMMAD ZOFIR WAJDI BIN ARIP

TIMBALAN KETUA PENASIHAT

SITI AMINAH BINTI HARUN

PENASIHAT

MUHAMMAD AMINUDDIN BIN KHALID

ZAINOL IZZUDDIN BIN ZULKIFLI

MOHAMMAD AQIL BIN AZMAN

NOHA NABILA BINTI MOHAMAD AKHIR

AIMI ASRINA BINTI NOH

 

 

UNIT BAITUL MUSLIM 2016/2017

 

PENGARAH

AHMAD TAHIR BIN AWANG

TIMBALAN PENGARAH

NUR AMNINA BINTI NORDIN

SETIAUSAHA DAN BENDAHARI

HELMI IZWAN BIN ABDUL KADIR

ZAINOL IZZUDDIN B ZULKIFLI

NUR KHALILAH BT AHMAD ZAKI

PENGISIAN

MUHAMMAD NUR AZRI BIN MOHD HISAM

NUR AMALIN SHAFIRAH TUAN MAHADI

KEBAJIKAN

AFIQ ZULHILMI BIN ZAIRUDIN

FATHIAH NADIAH BINTI FAUZI

KAUNSELING

MUHAMMAD MUNAWWIR BIN MOHD HASSAN

ANIS NABILAH BINTI AFIDEEN

USTAZ MUHAMAD AIZUDDIN BIN MASROM

 

 

JAWATANKUASA KESELAMATAN DAN SOSIAL ISLAM

 (JAKSI) 2016/2017

PENGARAH

MOHAMAD ASYRUL NAEMI BIN MOHD SURI

TIMBALAN PENGARAH

ATIRAH BINTI IBRAHIM

SETIAUSAHA DAN BENDAHARI

ATIKAH BINTI MUHAMAD SIDIK

UNIT PENGISIAN

MOHAMAD ASYRUL NAEMI BIN MOHD SURI

NURUL FASEHAH BINTI ZULKELNAIN

UNIT GERAK KHAS

ARIF IMRAN BIN ZAINAL RASHID

UNIT MUSYRIF

AHMAD ADIB BIN ZAINUDDIN

SITI SARAH BINTI ZAKARIA

 

 

CAIRO MEDICAL TEAM 2016/2017

 

PENGARAH

AHMAD ZAHARI BIN ABDUL RAUB

TIMBALAN PENGARAH

NUR SYAZWANI BINTI RAZAK

SETIAUSAHA

SITI ZULAIKHA BINTI ZULKAPRI 

BENDAHARI

MUHAMMAD FAZLANS BIN SUTRISNO TANJUNG

UNIT SMALL GROUP DISCUSSION

MUHAMAD HANAFI BIN SALEHUDDIN

NURUL EMIRA BINTI RASHDAN

UNIT MEDICAL CHECK UP

AHMAD AZLAN BIN MOHAMAD AMIN

 AIDA FARHANA BINTI MOHAMED KAMAL

 

 

PEACE 2016/2017

 

PENGARAH

MOHAMMAD HILMI BIN MOHAMAD NAFIAH

TIMBALAN PENGARAH

NURUL FIRDAUS BINTI HANAFEE

SETIAUSAHA, PAMERAN & DOKUMENTASI

MUHAMMAD HEIQAL BIN KAMALUDIN

AIDA ILYANA BT MUHAMMAD ZUKI

UNIT BENDAHARI DAN DANA

NURUL MIZA SHASHEIHA BINTI ABDUL MUTALIB

UNIT PENYELIDIKAN MAKLUMAT,

PENERANGAN & PENERBITAN

MUHAMMAD AMIN BIN MOHD KAMAL

NUR AMALINA BINTI ABDUL RAHIM

  1. Setinggi-tinggi penghargaan diucapkan kepada barisan pimpinan sesi 2015/2016 yang menjadi tulang belakang PERUBATAN Cawangan Kaherah (PCK), atas segala jasa dan pengorbanan mereka dalam membantu gerak kerja PCK.
  1. Semoga barisan pimpinan PCK yang baru akan terus istiqamah mengemudi bahtera keluarga PCK dalam mencapai reda Allah. Justeru itu, kerjasama bersepadu daripada ahli PCK amatlah diharapkan agar dapat merealisasikan semua seruan fulkrum PCK iaitu akademik, pembangunan insan, kesatuan dan profesionalisme.

Langkah Ini Langkah Kita Bersama.

Sekian, terima kasih.

‘Ilmuwan Berbakti, Teguh Sehati’

“At-Taqwa, As-Syifa, Ar-Rahmah”

basheer (2)

Muhammad Basheer bin Yahya
Pengerusi,
PERUBATAN Cawangan Kaherah 2016/2017.


asyireen (2)

Noor Asyireen binti Ayub
Timbalan Pengerusi,
PERUBATAN Cawangan Kaherah 2016/2017.

JAKSI : Bertepuk Sebelah Tangan, Masakan Akan Berbunyi

Suasana di luar negara adalah berbeza jika dibandingkan dengan suasana di Malaysia . Misalnya, Mesir. Keadaan di Mesir dilihat tidak menyokong keselamatan yang baik khususnya  kepada mahasiswi. Segelintir daripada warga Mesir seringkali mengganggu mahasiswi-mahasiswi terutamanya yang keluar pada waktu malam. Dalam al-Quran ada dijelaskan tentang adanya kejahatan-kejahatan yang banyak pada waktu malam.

Allah SWT berfirman dalam surah al-Falaq ayat 1,

“Dan Aku berlindung dari kejahatan malam apabila ia berlabuh”.

Dalam satu hadis, Nabi SAW bersabda :

“Kalaulah manusia tahu tentang keburukan berjalan seorang diri, nescaya aku tidak akan dapat mengetahui adanya orang yang sanggup berjalan seorang diri pada waktu malam”.

Ini menunjukkan bahawa waktu malam adalah sangat berbahaya terutama kepada perempuan yang dijadikan Allah SWT kurang dari segi kekuatan fizikal berbanding lelaki. Kurangnya kekuatan fizikal menjadikan mereka memerlukan bantuan lelaki untuk melindungi dan membantu. Kes-kes mahasiswi Malaysia yang menerima gangguan seksual daripada orang Arab di Mesir ini bukan lagi  satu perkara yang asing. Atas sebab ini, maka wujudlah sistem musyrif di bumi Mesir bertujuan membantu dan melindungi keselamatan mahasiswi daripada diganggu.

Mahasiswi yang keluar pada waktu malam tanpa tujuan yang mustahak boleh dilihat sebagai perbuatan yang mencari nahas. Lebih-lebih lagi jika tiada pantauan musyrif, sebenarnya perbuatan ini hanya mendedahkan diri kepada bahaya dan boleh membawa kepada kemudaratan. Dengan statistik kes-kes gangguan daripada mahasiswi Malaysia yang tidak berkurang saban tahun, sememangnya menjadi kewajipan bagi mahasiswi untuk tidak mendedahkan dirinya kepada bahaya.

Firman Allah SWT dalam surah al-Baqarah ayat 195,

 “Dan janganlah kamu mencampakkan diri kamu ke dalam kebinasaan”.

Sistem musyrif sudah lama diaplikasikan dalam masyarakat mahasiswa dan mahasiswi Malaysia di Mesir semata-mata ingin menjaga biah solehah dan keselamatan mereka sebagai pelajar di luar negara.

Bagaimana caranya?

Mahasiswi yang ingin keluar pada waktu malam ataupun ingin berjalan ke tempat yang jauh meminta pertolongan kepada mahasiswa(musyrif) sebagai peneman dengan tujuan membantu dan menjaga keselamatan mereka. Sistem musyrif yang dijalankan perlu kepada toleransi dua pihak, lelaki dan perempuan. Dan sistem musyrif tidak akan berjalan jika salah satu pihak tidak memberikan kerjasama dengan baik.Sepatutnya tiada alasan bagi mahasiswi untuk tidak menggunakan musyrif kerana terdapat keadaan yang mana Islam tidak menggalakkan perempuan keluar dari tempat tinggalnya kecuali apabila perlu dan memerlukan teman bagi menjaga keselamatan mereka. Bagi ikhwah pula, alasan seperti malas, penat dan tidak suka menjadi musyrif tidak boleh diguna pakai kerana sudah menjadi tanggungjawab seorang lelaki bukan sekadar mengawasi atau menjaga bahkan perlu memastikan mereka semua aman dan selamat sepanjang perjalanan.

Firman Allah SWT dalam surah an-Nisa’ ayat 34,

Kaum laki-laki itu adalah pemimpin bagi kaum wanita”.

Akhirnya, semoga penjelasan tentang keperluan musyrif ini dapat menggerakkan hati mahasiswa mahasiswi Malaysia yang berada di Mesir untuk menggunakan inisiatif yang terbaik demi menjaga kemaslahatan dan memelihara biah solehah yang wujud dalam komuniti pelajar di Mesir. Nabi SAW bersabda:

“Barang siapa yang melepaskan satu kesusahan seorang mukmin, pasti Allah akan melepaskan darinya satu kesusahan pada hari kiamat. Barang siapa yang menjadikan mudah urusan orang lain, pasti Allah akan memudahkannya di dunia dan di akhirat. Barang siapa yang menutupi aib seorang muslim, pasti Allah akan menutupi aibnya di dunia dan di akhirat. Allah senantiasa menolong hamba Nya selama hamba Nya itu suka menolong saudaranya”.